Úvodní nadpis je větou, kterou pronesl speaker ve finále závodu Wethepeople BMX Style Benjamin 2013. Musel jsem si ji hned napsat. Dle mě je totiž maximálně trefná. V sobotu nemělo být vůbec hezké počasí (předpověď hlásila okolo 13°C a deštivo), což jsme raději dávali předběžně vědět i na eventu. Myslím si proto, že těch 39 jezdců jedoucí závod byli ti, jenž opravdu chtěli být na místě, chtěli se snažit a nehledali výmluvy. Žádní cukříci. Paradoxně nakonec počasí vyšlo a dokonce svítilo sluníčko. Za celou organizační partu proto patří velké poděkování všem zúčastněným a taky tento report, který je lehkým shrnutím celého dne. Zkuste prosím po pročtení oznámkovat závod, ať víme, co je potřeba pro příště vylepšit.
Asi se už budu opakovat, ale BMX Style Benjamin nejsou normální závody. Neplatí se startovné, je připraven oběd zdarma, speakeři dávají nekonečně mnoho pokusů při zkoušení best tricku. Navíc v každé pozvánce (tady nebo tady) neustále omíláme, že tento závod není bojem o umístění. Právě naopak - je spíše o tom, společně se potkat, získat nové zkušenosti, posunout své hranice v ježdění o kus dál.
SPRÁVNOST VÝSLEDKŮ - BUDOU NĚKDY SPOKOJENI VŠICHNI?
Jedna z věcí, která mě zatraceně trápí je téměř vždy se objevující nesouhlas s konečnými výsledky a to na jakýchkoliv závodech. Vrtá mi hlavou, jak to udělat jinak (záměrně nepíšu líp, protože jsem přesvědčený, že se porota vždy snaží udělat výsledky co nejlépe). A protože si na Benjaminech můžeme dovolit experimentovat, pojďme společně vymyslet jiný styl vyhodnocení. Jakýkoliv. Klidně bez poroty! Přijde Vám lepší rozlosovat se do “pavouka”? A vítěze z každé dvojice by vybrali vždy sami jezdci? Jsem pro, pojďme do toho! Nebo něco jako SMS hlasování (netvrdím, že je to proveditelné, jen tak dumám)? Nebo Vás napadá někdo, kdo by měl 100% sedět v porotě, protože on je ten nejspravedlivější? Pokud znáte takové 3 lidi (tak, jak už jsem prosil několikrát), dejte nám tipy!
Osobně klukům v porotě na BSB důvěřuji. Jakub Kriško dokáže rozeznat obtížnost triků i jejich stylovost. Tomáš Tydlačka je zase expert na kombinace grindů a oppo provedení. Dělají si poznámky (někdo jen odjetých triků, někdo všeho) a následně finální výsledky projdou ještě jejich korekturou. Chyba se samozřejmě stát může, ale děláme všechno pro to, aby tomu tak nebylo.
Zápisky a body porotců
Přemýšlím nad tím i z důvodu, který se objevil v komentářích zde: to mi říkali ten den všichni že je divný že nejedu fináls a že to musí bejt někde chyba jako že si nezapsala porota všechny triky a nebo že si spletla ména Pokud to říkali opravdu všichni jezdci, proč nikdo z těch 39 jezdců nepřišel a společně s porotou to neřešil? V ten den, kdy to porota má v živé paměti, spojí si to se svými zápisky, by se vše přece mnohem lépe vysvětlilo (novou zkušenost by získali jak porotci, tak sami jezdci). Závody organizují jezdci pro jezdce, společná komunikace je základ. Bavme se o tom víc a častěji, ať se dobereme společného výsledku.
Na letáčcích vyvěšených v parku informace o hodnocení poroty
A proč o tom celý kus textu? Je v tom určitě trochu zklamání z pohledu organizátora. Když si rider odváží po závodech pocit, že porota musela někde udělat chybu, není to dobře. Je totiž velký rozdíl v tom vědět, že jsem jel své maximum a porota to ohodnotila spravedlivě a jsem s tím OK, než si myslet, že jsem odjel maximum a porota to ohodnotila chybně (spletla si jména, špatně se sečetly body apod.). To bere nejen vítr z plachet, ale také nechuť do dalších závodů (a to jakýchkoliv).
REGISTRACE NA DÁLKU - VĚNUJME SE JEŽDĚNÍ, NÉ PAPÍROVÁNÍ
Musím se k online registraci vrátit ještě jednou. Kromě toho, že registrace na dálku pomáhá v orientaci, kolik jezdců plánuje přijet (což nám dává číslo, kolik máme objednat jídel) a také usnadňuje přípravu podkladů pro porotu, má to ještě jeden významný klad. A to je rychlost v den závodu. Osobně jsem nikdy neměl rád to papírování - v době tréninku se vždy vyhlásila registrace, člověk musel přestat jezdit a jít si sednout k lavičce, kde jednak čekal na propisky (většinou, když se přišlo v půlce už byla jen 1 z 10-ti) a teď musel vypisovat kolonky se jménem. Chudák ten, kdo měl hodně sponzorů, ten to musel vypsat všechno. A největší sranda na tom byla ta, že to pak někdo musí přeťukat do počítače. Tolik času vniveč. Byl jsem hrozně nadšený ze soboty, kdy se vyhlásilo otevření registrace, každý z jezdců jen přijel, nahlásil jméno a dostal pásku na ruku. Obratem mohl být zase na kole a najíždět si jízdu. Proto moc díky opět Vám všem za mega snadný průběh, byli jste skvělí! Kéž by to v budoucnu mohlo fungovat tak, že si jen v chytrém telefonu před spaním otevřete odkaz, kdy zadáte pár údajů a dáte enter.
DĚKYS & PERLA DEL GADIO
Co se týče organizování závodů, dost často je problém sehnat kvalitního speakera, který dokáže udělat správnou atmosféru a navíc zná BMXové triky. Za sebe říkám, že jsem ho konečně našel. A dokonce hned dva. Duo Jakub Děkan & Maiky Mazhovsky se opravdu vyplatili. Neustálé fórky doplněné o řadu trefných hlášek. Děkys má však ještě jednu parádní vlastnost. Rád komunikuje přes mikrofón s každým z jezdců. Což začátečníci určitě ocení. Hlavně v momentě, kdy Děkys chce vidět odjetý best trick. To se někdy až bojím o zdraví jezdců, že je prostě strhá. Ale o tom to je. Takže pokud organizujete závody, tyhle dva mohu jen doporučit.